Jak przechowywać opony

Wszelkie problemy mechaniczne.
Zablokowany
Awatar użytkownika
kasjan
Posty: 560
Rejestracja: 2008-12-03, 01:46
Marka/model:: Audi 80
Typ: b4
Oznaczenie Silnika: ABT
Rocznik: 1993
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze
Kontakt:

Jak przechowywać opony

Post autor: kasjan » 2008-12-19, 10:27

Wielu kierowców pamięta o sezonowej wymianie ogumienia. Niewielu jednak z nich zwraca uwagę na to, jak przechowywać nieużywane ogumienie.

Tylko pozornie, najmniej problemów z sezonowym przechowywaniem opon mają ci, którzy zlecają to wyspecjalizowanym serwisom oponiarskim. Ale nawet i tam nie mogą być oni pewni, czy ogumienie jest należycie składowane.

Prawdziwe rozterki przeżywają ci, którzy nie zostawiają opon w serwisach i nie mają garaży.. Ogumienie ląduje więc gdzieś w kącie piwnicy lub na balkonie i czeka na moment, kiedy właściciel zechce znowu je wymienić. Takie przypadkowe przechowywanie może być tylko pozorną oszczędnością, bo opony mogą ulec uszkodzeniom lub odkształceniom nawet na skutek nieodpowiedniego składowania.

Wiedzieć jak...
Jeśli zamierzamy przechowywać całe koła (opony na obręczach), wtedy najpierw powinniśmy je dokładnie umyć, zazwyczaj podczas sezonowej wymiany zrobi to dla nas serwis oponiarski). W ten sposób pozbędziemy się nie tylko błota, ale przede wszystkim różnych substancji, np. paliwa, smarów i soli, z którymi guma opon styka się w trakcie eksploatacji, a które mają niekorzystny wpływ na jej trwałość.

Podobnie powinniśmy uczynić, jeśli zamierzamy przechowywać same opony bez felg. Także podczas ich czyszczenia możemy sprawdzić, w jakim stanie znajduje się ich bieżnik, czy boki nie noszą śladów otarć i uszkodzeń lub wybrzuszeń. A ponieważ możemy zajrzeć też do części wewnętrznej, mamy szansę ocenić, czy elementy kordu nie zostały naderwane.

Przechowujemy koła
Stosunkowo najmniej problemów sprawi nam przechowywanie całych kół. Należy tylko pomiętać , by obniżyć o 1 bar ciśnienie w oponie (w stosunku do nominalnego).

Koła układamy w stos, na boku, jedno na drugim. Nie należy ustawiać kół jedno obok drugiego, bo opona może ulec deformacjom, spowodowanym ciężarem obręczy.

Pod stos warto podłożyć jakiś kawałek gładkiej płyty (np. pilśniowej) lub - jeśli pomieszczenie jest suche - tektury. Ochroni to bok opony położonej najniżej przed ocieraniem o nie zawsze czyste podłoże.

Przechowujemy opony
Opony bez obręczy natomiast przechowujemy nie w stosie (bo położone najniżej będą ulegać nieodwracalnym odkształceniom pod wpływem ciężaru położonych wyżej), lecz postawione na bieżniku, jedna obok drugiej.

Niestety, należy też pamiętać, by regularnie co 3-4 tygodnie obracać je o jedną czwartą obrotu. Uchroni to boki opon przed odkształceniami, spowodowanymi własnym ciężarem opony.

Podobnie jak w przypadku kół, pod opony warto jest podłożyć jakieś zabezpieczenie. Oczywiście zupełnie niedopuszczalne jest wieszanie opon na hakach - takie postępowanie doprowadziłoby niechybnie do uszkodzenia stopy opony, w miejscu, gdzie znajdował się hak.

Ale to nie wszystko...
Guma opon jest szczególnie wrażliwa na działanie olejów i smarów, paliw i różnego rodzaju chemikaliów. Nie służy jej też wysoka temperatura (dlatego też nie należy opon umieszczać w pobliżu grzejników, pieców, rur CO, etc.). Dobrze, jeśli pomieszczenie, w którym będziemy przechowywać ogumienie, będzie rzadko wietrzone.

Jednym z najlepszych i niedrogich rozwiązań, powszechnie stosowanych w serwisach oponiarskich, jest przechowywanie opon i kół w foliowych workach. Nie tylko zabezpieczają one przed zalaniem czy zabrudzeniem ogumienia różnymi substancjami, ale także szczelnie zamknięte powodują, że wszelkie opary mają znikomy dostęp do wnętrza, a więc nie atakują gumy.


Źródło: Dariusz Kowalczuk "Jak przechowywać opony?", MOTOR nr 1/04 (2638), 30 grudnia 2003, str. 38-39
Ostatnio zmieniony 2009-01-13, 01:33 przez kasjan, łącznie zmieniany 1 raz.
80 b4 '93 2.0 ABT - Mułowaty paliwożerca - 12.2008 - ....
80 b2 '84 (typ 81) Gleba Edyszon - 2007 - 2009
80 b2 '81 moja pierwsza audiczka (typ 81) - 2007r

[color=red][b]STOP![/b][/color] 2 razy pomyśl zanim napiszesz...forum to nie Twój terapeuta

Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość